Keramika vs vosk

27.02.2023

Často se nás ptáte, jakou ochranu laku zvolit. Vosk, nebo keramika? Každá z nich má své kouzlo, ale pojďme si je představit zvlášť.

Předem je třeba říci, že každá ochrana laku je lepší, než žádná. Laky moderních vozů jsou velice tenké a měkké, stačí pár týdnu v provozu a už se na voze začínají objevovat první mikroškrábance, oděrky od kamínků apod. Spolu s působením přírodních vlivů netrvá dlouho a na laku začnete nacházet puchýřky způsobené korozí dílů. Ale zpět k ochranám.

Oba dva typy povlaků mají funkci lak chránit především před vnějšími vlivy - UV záření, kyselé deště, sůl, chemikálie, ptačí trus a samozřejmě korozí. Každá z ochran uzavře veškeré póry v laku a nepustí tak k sobě nečistoty, ani vodu, která společně s UV zářením a dalšími vlivy způsobují rezivění karoserie. Ať už voskem, nebo keramikou, chráněné vozy odpuzují nečistoty a jejich údržba je velmi snadná. Stačí tlaková voda a během chviličky máte znovu lesknoucí se vůz bez námahy. A jaké jsou tedy rozdíly?

Skvělou funkcí vosku je, že dokáže zamaskovat jemné, vlásečnicové škrábance. Nádherně zvýší lesk a samozřejmě do jisté míry ochrání lak. Ale... tradiční vosky jsou stále jen vosky, jsou tedy měkké a nedokáží lak ochránit před mechanickým poškozením (škrábance, oděrky od kamínků) tak, jako keramické povlaky. Další nevýhodou je jejich výdrž. Zapomeňte na vosky z benzínových pump, ty nevydrží vůbec! Kvalitní tvrdé vosky vydrží na lacích 3 až 4 měsíce, vosky obohacené o nanočástice pak až jeden rok. Je také ideální je čas od času přiživovat, protože vosky nejsou tolik odolné vůči chemikáliím a solím na vozovkách, které rapidně snižují výdrž voskové ochrany. Nespornou výhodou vosků je ale jejich cena. Je mnohonásobně nižší než keramické ochrany. Shrnuto a podtrženo, máte-li vůz s lehce zašlým lakem a nechce-li se Vám investovat vyšší částky, je vosk pro Vás ideální volbou.

Keramika je sice finančně náročnější, za to je rozhodně tou nejlepší variantou pro ochranu laku. Odolává veškerým vlivům a do jisté míry i mechanickému poškození. Na vozidlech ošetřených keramickým povlakem je tak i po letech vidět minimální poškození od kamínků, které ničí předky všech vozidel. Dokonale odolává působení slunečních paprsků a přírodních vlivů, je tak ideální ochranou před korozí karoserie. Oproti voskům ale keramika nemá funkci zakrývání mikroškrábanců. Naopak, kdyby nebyly škrábance odstraněny, jdou vidět ještě více. Před nanesením keramiky tak vždy doporučujeme lak vozu rozlešit a odstranit tak veškerá poškození, která na sobě má včetně škrábanců. V důsledku to znamená náklady navíc, odměnou je Vám však vůz, který vypadá mnohem lépe, než když byl vystaven nový v autosalonu a to s trvalým efektem. Výdrž keramiky je také mnohem delší a to až 3 roky s minimální péčí!

Závěrem, každý vůz je originál a představa každého z našich klientů je odlišná. I proto se vždy snažíme vytěžit maximum z Vašich finančních možností a doporučit takové služby a ochranu, aby vůz zářil na míle daleko a Vy byli s naší prací maximálně spokojeni.