Dekontaminace laku - co to je a jak na ni?

22.08.2021

Ať už jste každodenní nebo jen občasný řidič, na auto se během jízdy přilepí kde co. Velmi problematickými nečistotami se na laku jeví asfalt, polétavá rez nebo brzdový prach, které se z auta odstraňují jen těžko. A přesně tento proces se nazývá dekontaminací laku, protože jen umytí většinou nestačí. Existují různé typy přípravků, avšak ne každý zaručeně pomůže. Než se do dekontaminace pustíte, shrneme pár rad a typů jak vše provést efektivně.

Polétavá rez je jedním z největších zádrhelů. Když se na vůz podíváte zblízka, uvidíte ji skoro všude ve formě drobných rezavých teček. I proto je na světlých lacích vidět mnohem více. Poradíme, jak se jí zbavíte z každého laku a to nejrychlejší - chemickou cestou. Odstranění polétavé rzi je o to snazší, pokud je lak vozu ošetřen kvalitní ochranou

 V první fázi je ale důležité předmytí, které nás zbaví lehčích nečistot. Když je auto umyté a osušené, použijeme vhodný přípravek na odstranění polétavé, nebo chcete-li vzdušné rzi. Přípravek se jednoduše nastříká na karoserii a během pár vteřin setře mikrovláknovou utěrkou. Opakujeme tolikrát, kolikrát je třeba. Poté vůz řádně opláchneme a máme hotovo.

Asfaltu na laku si nikdo nevyhne. Drží a lepí se na něj další a další nečistoty. Ale stejně jako u polétavé rzi se jej dá zbavit bez poškození laku. 

Rozhodně nepoužívejte mechanické škrabky, nebo jiné ostré předměty, ale využijte přípravků speciálně vyvinutých pro tyto účely. Jejich výhodou je i to, že kromě asfaltu si poradí i se smůlou ze stromů, nebo se zbytky lepidel. Postižené místo lehce vybraným přípravkem potřete, chvíli nechejte působit a opět přetřete. Postup opakujte až do úplného odstranění nečistot.

S brzdovým prachem je to o něco složitější. Dokonale umyté a čisté disky vždy udělají největší dojem. Ideální je, když můžeme kola z auta zout, abychom je mohli důkladně vyčistit i z vnitřní strany. Jestli takovou možnost nemáme, nevadí, specializované přípravky na čištění disků kol společně se štětci k čištění kol, nám pomohou dostat disky do perfektní kondice. 

Brzdový prach čistič postupně rozpustí a nečistoty jdou pak z disků mnohem snadněji setřít. Pokud se objeví místa, kde je prach extrémně zapečený, rozhodně nepoužívejte šroubovák, ani jiné ostré předměty! Disky bychom tím akorát zničili. Nezapomeňte, že i na discích kol se může uchytit asfalt, proto je někdy vhodné přípravky kombinovat, abychom vrátili kolům jejich dokonalý a čistý vzhled.

Zbytky hmyzu jsou noční můrou nejen pro řidiče, ale také pro samotný lak vozu. Pokud je z auta neodstraníme dostatečně rychle, zanechají v laku někdy i neodstranitelnou stopu. I na zbytky hmyzu existují přípravky, které si s nimi hravě poradí. 

Stačí čistič na lak nastříkat, nechat chvíli působit a vše opláchnout nejlépe tlakovou vodou. Ale připomínáme, nenechávejte hmyz na laku příliš dlouho. V letních měsících jsou pro přední části vozů jako mor a mohou po nich v laku zůstat nevzhledné mapy.

Tak a máme hotovo! Po dekontaminaci doporučujeme vůz umýt pomocí kvalitního autošamponu, abychom smyli zbytky použitých přípravků. Vše důkladně osušíme a můžeme buď nanášet ochranu laku, nebo rovnou oslnit leskem svého vozu všechny sousedy.