Jak správně umýt auto?

27.06.2021

Všude na internetu koluje spousta návodů jak umývat auto, aniž bychom si poničili lak. Některé dokonce tvrdí, abychom použili místo kvalitního autošamponu jen obyčejný prostředek na nádobí - to nikdy nedělejte. Lak je potom vysušený a ztrácí svůj lesk. Prémiová autokosmetika není na trhu jen tak.

V první řadě je důležité umývat auto ve stínu, určitě ne na přímém slunci. Lak ani kola by neměli být moc zahřáté. Měli bychom mít připraveny všechny věci, které budeme potřebovat - 2 kbelíky, mycí rukavici, kartáč na kola, mikrovláknové utěrky, sušící ručník a odpovídající autokosmetiku.

Ideální je začít s koly, každé po jednom. Nachystáme si kbelík čisté vody, nejlépe s mřížkou, ve kterém budeme kartáč omývat. Po použití přípravku na čištění kol se naruší vrstva nečistot a pomocí kartáče kola lehce umyjeme.

Následuje předmytí, které zbaví auto hrubé špíny a následné mytí bude pro lak bezpečnější. V tomto nám může pomoct aktivní pěna aplikovaná tlakovou myčkou. Pokud není k dispozici, nevadí.

Na další fázi potřebujeme mycí rukavici a dva kbelíky. Jeden s kvalitním autošamponem a druhý s čistou vodou a mřížkou. Auto umýváme od shora dolů pohyby tam a zpátky. Mějte na vědomí, že rukavice se rychle zanáší a je potřeba ji po každém adekvátním kousku přemáchnout v kbelíku s čistou vodou.

Po umytí vůz opláchneme a začneme sušit pomocí sušícího ručníku a mikrovláknových utěrek. Není dobré, když na laku zaschnout kapky vody. Na kola používáme pouze mikrovláknové utěrky. Nezapomene ani na mezidveří, kam se voda dostala také.

Je hotovo! Auto máme čisté, připravené na výlet nebo ještě lépe nachystané k nanesení buď voskové, nebo keramické ochrany.